>

Sosyal Medya

Haber Ara

Oturum Aç

Firma Rehberi

firmarehberi-konya

SporYerli üretim dizel tren

Yerli üretim dizel tren

Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.’nin (TÜVASAŞ) Adapazarı tesislerinde üretilen ilk yerli dizel tren seti Anadolu Mototren, İzmir- Balıkesir-Bandırma hattında törenle hizmete girdi. Anadolu Mototren’in ilk seferi nedeniyle TCDD Balıkesir Garı’nda düzenlenen törene Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, TCDD 3’üncü Bölge Müdürü Selim Koçbay, Balıkesir İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, […]

22 Şubat 2014 Cumartesi -Yayınlandı
Facebook 0 Twitter 0

Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.’nin (TÜVASAŞ) Adapazarı tesislerinde üretilen ilk yerli dizel tren seti Anadolu Mototren, İzmir- Balıkesir-Bandırma hattında törenle hizmete girdi.

Anadolu Mototren’in ilk seferi nedeniyle TCDD Balıkesir Garı’nda düzenlenen törene Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, TCDD 3’üncü Bölge Müdürü Selim Koçbay, Balıkesir İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Edip Uğur, AK Parti Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşçu da katıldı.

TCDD 3’üncü Bölge Müdürü Selim Koçbay, Anadolu Mototren’le ilgili bilgiler verip, Tanesi 17 milyon TL’ye malolan 4’lü yolcu tren setleri saatte maksimum 140 kilometre hız yapabilmektedir. Üçlü setler 196, 4’lü setler 256 yolcu kapasitesine sahip. Dizel tren setleri konforuyla da raylı yolcu taşımacılığında büyük önem taşımaktadır. Bugün Anadolu Mototreni İzmir-Balıkesir-Bandırma hattında hizmete vermenin onurunu yaşıyoruz. Bilindiği üzere Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Ankara-Sivas, Bursa-Bilecik, Eskişehir-Konya hatlarından sonra Afyon-İzmir yüksek hızlı tren projesinin inşaatına başladık. Yakın zamanda hızlı tren seferlerinin yapıldığı kentlere İzmir ve bölgemizdeki kentler de eklenecek. Bursa-Balıkesir-İzmir hızlı tren projesinin fizibilite çalışmaları da sürüyor. Yüksek hızlı trenle birçok kentimiz yakınlaşacak; ekonomik, sosyal, kültürel yaşamları dinamik hale gelecek dedi.

HIZLI TREN ÖZLEMİ

Yerli üretimi tren setleriyle gurur duyduklarını vurgulayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur, Daha önce dışarıdan ithal ettiğimiz tren setlerini artık ülkemizde üretebiliyoruz. Vagonları, lokomotifleri, rayları artık biz üretiyoruz. Bu bizim millet olarak, ülke olarak gururumuzdur. Balıkesir lojistik köyüyle, gelecek hızlı trenleriyle demiryollarının da kavşağında bir il olacak. İnşallah Balıkesirimiz?den de kısa süre içinde hızlı tren geçecek. Aynı bölünmüş yollar gibi bölünmüş demiryolları ile de ülkemiz büyüyüp, kalkınacak diye konuştu.

Vali Ahmet Turhan da yaptığı konuşmada, yıllarca yurtdışına gittiğimizde hep hızlı trenleri olan ülkelere gıpta ile baktık. Bugün hızlı tren konusunda dünya 8’incisiyiz. Ülkemizde büyük şehirlere hızlı tren gidiyor, yakında da Balıkesir’de hızlı trenden nasibini alacak. İzmir -Bandırma demiryolu Balıkesir açısından çok önemli. Eğer bugün Balıkesir’e yatırım yapılıyorsa, yabancı sermaye geliyorsa bilin ki bu demiryolunun çok büyük etkisi vardır. İki büyük limanı birbirine bağlayan demiryoludur. Bu hizmetlerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.

İzmir’den gelen Anadalu Mototren’in makinist bölümüne geçen Vali Turhan ve beraberindekiler daha sonra Susurluk Yeniköy’e kadar yolculuk yaptı. Anadolu Mototren hizmete girerken, Balıkesir’in en kısa sürede hızlı trene de kavuşması dileğinde bulunuldu.

Bir Cevap Yazın

Konya Haber Sitesi. Güncel, sondakika,spor,ekonomi haberleri,Gazete manşetleri, canlı tv,radio,anket ve daha bir çok kategoride konyahaberim.com Bu sitedeki tariflerin izinsiz kopyalanması yasaktır.Site içeriği güncel gazeteler ve haber medyalarından derlenmektedir. Haber eklemek için haber@konyahaberim.com mail atınız.
Konya Haberler Haberler
Konya Design Firma Rehberi Yandex.Metrica
sanalbasin.com üyesidir IYAD