Kangal cinsi köpekler, koruma içgüdülerine sahip olmasından dolayı önceleri, küçükbaş hayvan sürülerini korumada görevlendirilirdi. Ancak kangal cinsi köpeğin kendi sahibini koruma içgüdüsüne de sahip olduğu fark edildikten sonra iş yerlerinde, polis ve askerlik birimlerinde, şahsi mülk bekçiliğinde de oldukça tercih edilmeye başlandı.

Kangal bakımından önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus şudur ki, kangal köpek ancak yavruyken sahibini benimseyebilir. Yani yetişkin bir kangal cinsi köpek edinmek, sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır.

Kangal köpek edinen ya da edinecek olan kişilerin bu konuda bilinçlenmesi büyük önem taşımaktadır. Doğal ortamından tamamen bilinçsizce alınan kangalların büyük bir çoğunluğu ya hayatlarını kaybetmekte ya da kusursuz bir düzene sahip oldukları koruma içgüdüleri yok olmaktadır. Mekan ve buna bağlı iklim değişikliği, olumsuz çevre koşulları gibi etkenler yavru kangal köpekler için büyük sorunlara yol açabilir. Bu tip durumların yaşanmaması için satılık kangal edinmeye özen gösterilmelidir.

Satılık kangal almadan önce bakımı ve ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Kangal köpeklerin doğal olarak yaşadıkları ortamın yüksekliği 1000 ila 3000 metre arasında değişiklik gösterir. Kangal edindikten sonra, onu bu yükseklik değerlerinden daha aşağıda bir (özellikle 500 metreden daha az olan) ortama götürürseniz, büyük sorunlar ortaya çıkacaktır. Doğal ortamından yani bozkırdan alınarak götürülen yavru kangallar için ülkemizdeki en sorunlu bölgeler, Karadeniz Sahil Bölgesi, Marmara Bölgesi, Batı Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesinin Torosların güney kısmında yer alan bölgesidir. Eğer siz bu bölgelerde yaşıyor ve burada kangal köpek yetiştirmek istiyorsanız, anne – babası bu bölgelerde doğup büyümüş ve bu koşullara ayak uydurmuş bir kangalın yavrusunu almalısınız. Bu şekilde yaşanacak sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Kangal Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Satılık kangal aldıktan sonra barınma ve beslenme ihtiyaçları için bazı hususlara dikkat edilmelidir. Kangal, kulübe içinde ayağa kalktığı zaman rahatlıkla durabilmeli ve hareket edebilmelidir. Bu yüzden kulübesinin kangalın ölçülerine uygun olarak tasarlanması gerekir. Yattığı yerin temizliği sık sık yapılmalıdır. Kangalın, yemek yerken kabın dışına dökmeden rahatlıkla yiyebilmesi için 3 litre büyüklüğünde krom – çelikten üretilmiş mama kabı kullanılmalıdır. Her yemek sonrası, mama kabının yıkanıp kurulanması önemlidir. Kangal köpeğin rahatlıkla su içebilmesi için 15 litre büyüklüğünde paslanmaz çelikten ya da mermer, beton gibi maddelerden üretilmiş bir su kabına ihtiyaç vardır. Bu su kabı, her gün taze ve temiz suyla doldurulmalı ve temizliğine özen gösterilmelidir. Kış mevsimindeyken su kabına ılık su koyulması gerekir. Kangal için alınan tasmanın yumuşak köşelere sahip olması önemlidir. Deri tasma, 4 cm eninde, 75 cm uzunluğunda ve 5 mm kalınlığında olmalıdır. Tasmayı kangal köpeğin boynuna takarken arada iki parmak kadar mesafe kalmış olmasına özen gösterilmelidir. Kangalın sevk işlemi sırasında kullanılan kayışa sevk kayışı denir ve bu kayış 2 cm eninde, 150 cm boyunda ve 8 mm kalınlığında olmalıdır. İp ya da deri ile dokunmuş olan çeşitleri mevcuttur. Kangalın bağlanması için kullanılan bağlama zincirinin en az 2 metre uzunluğa sahip olması gerekmektedir. Kangal köpeğin toplum içine çıkarıldığı zamanlarda, etrafındaki yabancı canlılara zarar vermesini önleme kamacıyla ağızlık kullanılmalıdır. Sağlık durumlarında da bu ağızlığın kullanılması önerilir. Paslanmak çelikten üretilmiş olan tarakla tüyleri taranmalıdır.

Bu hususlara dikkat edilmemesi durumunda tehlikeli sonuçlar ya da sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu olumsuz durumları minimum seviyede tutmak için kangalın ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmak büyük önem taşır. Irkın korunması ve kangalların daha verimli yetiştirilmesi için daha detaylı bilgiyi http://www.yavrukangal.com/ adresinden alabilirsiniz.